KÁCENÍ STROMŮ
Vážení spoluobčané, vážení petenti,
dovoluji si vás tímto pozvat na neformální setkání v pátek 26. června 2026 od 19:00 do klubovny ve Bzové, kde bychom si s vámi chtěli promluvit na téma prořezávání a kácení stromů u kapličky ve Bzové a obecně o péči o zeleň ve Bzové. Na základě vámi podepsané petice obec pozastavila některé kroky vedoucí k prořezání stromů, tudíž by asi bylo fér, abychom se potkali v alespoň takovém počtu, jako je podpisů pod peticí.
Tato schůzka pochopitelně není povinná, nikoho k účasti nenutíme. Rádi se s vámi potkáme a jsme připraveni čelit všem otázkám každého, kdo dorazí a dosud neměl příležitost s vedením obce toto probrat.
Obec Běleč je vlastníkem stovek stromů na veřejných prostranstvích v obci mimo les. Stromy jsou v různém zdravotním stavu a až na stromy na návsi v Bělči a na návsi ve Bzové se dlouhodobě neprovádí žádné arboristické zásahy a údržba. Zjednodušeně řečeno, necháváme stromy růst jako dříví v lese.
V posledních letech spolu se změnami teplot, menšími srážkami a obecně horšími klimatickými podmínkami dochází ke zhoršování zdravotního stavu většiny stromů. U silnice Běleč – Elbančice nám průběžně usychají stromy, každý rok kácíme vzrostlé stromy všech druhů, většinou již tak suché, že není možná jejich záchrana. Na návsi v Bělči nám prosychá jedna z dvanácti velkých lip stáří cca 90ti let, menší lípa stáří 30ti let je úplně suchá. Velká lípa je objektivně nebezpečná, velké větve z ní mohou kdykoliv spadnout jak na chodník, tak na silnici, případně na lidi na návsi. Ostatní stromy ve vlastnictví obce jsou na tom možná o něco lépe, ale rizika spojená s pádem suchých větví, případně s úplným rozlomením stromů jsou značná a odpovědnost za ně včetně odpovědnosti trestní nese obec a její zástupci. Vedení obce nemá žádný zájem na zbytečném kácení stromů, ke kácení má podle našeho názoru docházet pouze v naprosto nevyhnutelných případech, kdy dochází k ohrožení života, zdraví nebo majetku.
Z tohoto důvodu se členové zastupitelstva dohodli, že pozveme arboristu, aby nám stromy prohlédl a navrhl řešení, jak dál postupovat tak, abychom minimalizovali rizika a zároveň nám zůstala zachována zeleň v našich vsích. Primárně šlo o stromy v Bělči, ale obec není jen Běleč, rozhodli jsme se řešit vitalitu stromů i ve Bzové.
Protože se o jednáních s arboristy šíří mnoho nepravd, pokusím se podrobně popsat celou historii přípravy arboristického ošetření stromů v Bělči a ve Bzové.
V březnu 2026 jsem pozval zástupce arboristické firmy ArboWeAre s.r.o. (https://arboweare.cz) ke konzultaci, jak dál péči o dřeviny řešit profesionálně a soustavně. Tuto firmu jsem vybral na základě referencí, časových možností a zájmu zabývat se stromy v malé obci. Společnost pracuje pro desítky měst a obcí různých velikostí, některé poskytnuté reference jsem si i ověřil přímo u starostů těchto obcí. První schůzka s arboristy proběhla 23. března 2026. Vybrali jsme pro první etapu péče o stromy 66 stromů. Zahrnuli jsme všechny stromy na návsi v Bělči, stromy na návsi u kapličky ve Bzové a stromy mimo les podél silnice II/137 od Mladé Vožice do Elbančic. Tyto lokality byly zvoleny jako prioritní s ohledem na možné škody, které poškozené stromy ve vlastnictví obce mohou napáchat. Obchodní zástupce a pak oba dva odborníci, kteří posouzení a návrhy dělali, dostali jasné zadání, zhruba těmito slovy: „Nechceme po vás posudek pro kácení stromů, nechceme po vás posudek pro nekácení stromů. Chceme po vás posudek, jak byste vy, s vaší odborností, postupovali v případě ošetření, pokud by rozhodnutí záviselo pouze na vás.“ Zjednodušeně řečeno, po všech třech lidech, s kterými jsem jednal, jsem chtěl stejnou věc, a to aby stromy posoudili a navrhli řešení podle svých zkušeností a znalostí. Zároveň jsme celý projekt postavili tak, aby splňoval podmínky Státního fondu životního prostředí pro dotační podporu. Nejenže bychom mohli získat část nákladů formou dotace, ale navíc tím zajistíme, že projekt bude zpracován kvalitně a bude splňovat nejpřísnější odborná měřítka.
Objednali jsme inventarizaci stromů a ve dnech od 22. do 24. dubna 2026 ji provedl arboristický specialista Libor Ernest (https://www.ernest-stromy.cz/). Libor Ernest v našem okolí pracuje například pro města Pelhřimov nebo Planá nad Lužnicí. Projít všech 66 stromů mu trvalo 3 dny, část práce na návsi v Bělči jsem sledoval, na konci třídenní inventarizace jsme byli s paní Neradovou přizváni do Bzové k prezentaci výsledků jeho práce u kapličky, jeho osobní názor na stromy u kapličky jsme slyšeli oba dva přímo z jeho úst. Dokončenou kompletní inventarizaci stromů spolu s návrhem opatření jsme dostali mailem 4. května 2026. V sobotu 9. května 2026 proběhla prohlídka lokalit projektantem výsadby Davidem Oberpfalzerem (https://www.kmenmen.cz), který slíbil v dalším týdnu návrh výsadby připravit.
V tu chvíli nastal přesně ten okamžik, kdy bylo možné informovat občany o tom, co se chystá. Zástupci společnosti ArboWeAre s.r.o. se nabídli, že přijedou na zastupitelstvo obce vysvětlit svůj návrh a zodpovědět konkrétní otázky. Naplánovali jsme zasedání zastupitelstva obce na 21. května 2026, rozeslali přes SMS pozvánku na toto jednání a v Bělči, kde je k dispozici WhatsApp skupinka, jsme do této skupinky poslali i všechny v tu dobu dostupné materiály – intentarizaci a mapy lokalit. Nic nebylo tajné nebo utajené. Mezitím se dál pracovalo na prvním projektu náhradní výsadby, ten nám byl doručen 17. května 2026 podle dohody.
Mezitím se ve Bzové začaly dít věci. 15. května nám byla doručena žádost občana Elbančic, ve které žádá zaslání „Žádost/rozhodnutí ke kácení a ošetření stromu viz Inventarizace stromů a jejich ošetření a kácení (náves Běleč, náves Bzová, stromy kolem silnice II/137“. Rodina Šmídova připravila petici, ta se podepisovala někdy od 16. května 2026. Petice žádá „zachování současného stavu zeleně a stromů v obci Bzová“. 19. května 2026 nám byla doručena žádost Spolku Elbančice o informování o zahajovaných správních řízeních podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Tento spolek je od té doby obesílán s jakýmkoliv kácením.
Jednání zastupitelstva obce 21. května 2026 bylo poměrně rozjitřené. Kromě všech členů zastupitelstva obce se jej zúčastnil i člen petičního výboru, několik občanů ze Bzové a Bělče. Inventarizaci a návrh výsadby představili zástupci firmy ArboWeAre s.r.o., konkrétně společník a jednatel společnosti Ondřej Sláma a obchodní zástupce Jan Muk. Skupinka občanů kolem Zdeňka Šmída a Josefa Bartůňka nechtěla názory odborníků slyšet, zpochybňovala jejich odbornost, odmítli odbornost lidí „bez kulatého razítka“, a žádala vypracování nových posudků od soudních znalců a odmítla jakékoliv zásahy do stromů u kapličky. Já si myslím, že není hned nutné urážet odborníky a zesměšňovat je. Pánové Ernest a Oberpfalzer jsou slušní a pracovití lidé a to, jak o nich výše zmíněná skupina mluvila, bylo dalece za hranou slušného chování. Tato skupinka zásadně odmítla rizika spojená s nedobrým zdravotním stavem stromů a odpovědnost za ně. Zkráceně řečeno – do stromů se nesmí zasáhnout, rizika spojená s nedobrým stavem stromů a odpovědnost představitelů obce tuto skupinku absolutně nezajímá a nemám o ní ani mluvit, nemám prý občany děsit. Zajímavě skončila debata o nákladech na posudek soudního znalce, kdy Zdeněk Šmíd v jednu chvíli navrhl, že jej zaplatí, pak zase že jej nezaplatí a prohlásil, že pokud posudek objedná obec, stejně pro něj bude zmanipulovaný.
Teprve na konci jednání obec obdržela kopii petice, kde je podepsáno 46 lidí, z toho 30 podpisů odpovídá zákonu 85/1990 Sb., o právu petičním. Z 59 dospělých občanů Bzové se pod petici platně podepsalo 30 dospělých občanů Bzové a na základě toho se vedení obce rozhodlo, že požadavkům občanů vyhoví a nebude do odvolání nijak zasahovat do zeleně ve Bzové. Zastavili jsme všechny přípravy kácení, prořezání a výsadeb jakékoliv zeleně, ve Bzové se bude v podstatě pouze sekat tráva.
Jak jsem psal již na začátku, kolem celé akce ošetření stromů se šíří mnoho nepravd.
- Zdeněk Šmíd měl slyšel můj rozhovor s arboristou (v první verzi) nebo s obchodním zástupcem Janem Mukem (v druhé verzi), kde jsem měl pana Muka přesvědčovat o nutnosti kácení u kapličky ve Bzové. Kromě toho, že je to od počátku nesmysl, Zdeněk Šmíd Jana Muka na jednání zastupitelstva ani nepoznal, tudíž těžko zpoza plotu mohl poslouchat náš rozhovor.
- Při sběru podpisů se měli někteří občané dozvědět, že obec nemá k dispozici žádný posudek a stromy bude kácet pouze z vlastního rozmaru. Kromě toho, že už v SMS všem občanům obec jasně píše, že prohlídku prováděl arborista, skupina občanů kolem Zdeňka Šmída měla toto posouzení k dispozici, což přiznali na jednání zastupitelstva obce.
Vedení obce nikdy nedělalo se stromy na návsi ve Bzové nic za zády občanů a vždy jsme se snažili vyhovět odpůrcům jakýchkoliv zásahů. V roce 2011 obec nechala ošetřit a prořezat stromy v Bělči i ve Bzové, v roce 2018 se ošetření týkalo pouze stromů v Bělči, protože ve Bzové byl proti jakémukoliv zásahu výrazný odpor. Teď v roce 2026 se situace v podstatě opakuje, v Bělči se budou lípy prořezávat a dvě dokonce kácet, ve Bzové si občané jakýkoliv zásah nepřejí.
Než vyrazíte na páteční setkání, zkuste si prosím sami pro sebe promyslet, jak byste řešili stav lip u kapličky ve Bzové vy, pokud byste za tyto stromy nesli plnou odpovědnost a to včetně odpovědnosti trestní.
Na závěr bych chtěl napsat ještě jednu věc. Existuje ještě jiné řešení problému. Pokud se občané Bzové rozhodnou, že se stromy za žádnou cenu nemají kácet, můžeme původní zadání pro arboristy pozměnit v tom smyslu, aby nám navrhli jiné řešení s tím, že mají pokud možno stromy zachovat i s tím, že jejich perspektiva není valná a výsledek nebude úplně nejlepší z hlediska odborného. Bude to asi o dost dražší, možná bude potřeba omezit provoz kolem stromů, ale vždy se dá s odborníky jednat. Jednat, ne je urážet a zesměšňovat.
Takovou debatu s vámi chceme vést.
Vedení obce se na setkání s vámi těší, rádi se s vámi uvidíme příští pátek večer.
ZPRAVODAJ OBCE
Starší zpravodaje
